Varėnos švietimo centras

〽️Šiandieną Varėnos rajono bendruomenei paskaitą vedė advokatas Gintaras Česnulevičius . Labai dėkojame už mums skirtą laiką, suteiktas vertingas žinias ir pasidalijimą patirtimi 🤗. Šios paskaitos metu klausytojai galėjo giliau suprasti teisinės pagalbos svarbą ir įvertinti jos naudą.

Varėnos rajono senjorai ir VTAU dalyviai šiandieną klausėsi paskaitos „Kaip užtikrinti miego kokybę?“😴. Paskaitą vedė, klausytojams jau gerai pažįstama, Dalia Kitavičienė, Varėnos rajono savivaldybės gydytoja. Lektorė paaiškino, kas tai yra miegas, supažindino su miego fazėmis, išskyrė pagrindines miego sutrikimų grupes, bei aptarė jų prevenciją. Aiškus ir suprantamas būdas perteikti informaciją buvo labai vertingas, leidžiantis giliau suprasti miego reikšmę kasdieniame gyvenime. Lektorės patarimai ir įžvalgos padėjo suvokti, kaip svarbu yra gerai išsimiegoti ir kaip tai gali turėti teigiamą poveikį mūsų sveikatai ir gerovei. 🫶✨

🌿Kovo 28 dieną Varėnos rajono ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogės lankėsi Alytaus lopšelyje-darželyje ,,Volungėlė“. Mokytojos stebėjo atviras veiklas ,,Sekų medžioklė“ ir ,,Kabantis daržas“. Jų metu susipažino su aktyviais mokymo metodais bei veiksmingomis klasės valdymo strategijomis. Kolegės dalijosi įžvalgomis, idėjomis, patirtimi bei geriausia praktika, kaip pagerinti ankstyvojo ugdymo kokybę. Dėkojame Alytaus lopšelio-darželio ,,Volungėlė“ administracijai ir pedagogams už bendrystę ir bendros veiklos plėtrą. Tikime, kad ši patirtis mokytojoms suteikė naujų idėjų bei įkvėpimo, kurias galės pritaikyti savo kasdieninėje veikloje su ugdytiniais.

👉Norime labai padėkoti Varėnos švietimo centro keramikos būrelio vadovui Vidui Savilioniui 🫶, kuris maloniai sutiko šįkart pravesti pamoką, ne mokiniams, o senjorams ir VTAU dalyviams apie keramikos subtilybes. Klausytojai turėjo galimybę patys praktiškai išbandyti molio galimybes, pasitelkti kūrybiškumą ir nusilipdyti molio dirbinį🤗🥰.

🎬Pačių senjorų sukurtų trumpametražių filmų peržiūra suteikė puikią galimybę žiūrovams ne tik mėgautis įvairiais filmų pasakojimais, bet ir susieti juos su savo asmeniniais išgyvenimais ir patyrimais. Kiekvienas filmas kaip atviras langas į skirtingas gyvenimo istorijas, leidžiantis žiūrovams suvokti įvairias emocijas ir įžvalgas. Tai buvo galimybė pažvelgti į save iš kitos perspektyvos ir atrasti naujų suvokimų 🤗.

Šiandien įvyko nuotolinė kineziterapeutės Živilės Slavinskienės paskaita Pirmųjų metų kūdikių motorinė raida. Kas normalu? Kada sunerimti?“ Jos metu buvo pasidalinta naudinga informacija kaip vystosi kūdikiai ir ką turi gebėti atlikti tam tikrą mėnesį, papasakojo apie dažniausius kūdikių motorinės raidos sutrikimus (raumenų tonuso pakitimus, asimetrijas, kreivakaklystę ir t.t.). Taip pat pasidalino naudingais kineziterapiniais patarimais (kada kūdikį jau galima sodinti, statyti ir pan.) bei atsakė į dalyvių klausimus.

Šiandien, kovo 19 d. į Varėnos švietimo centrą susirinkusios dalyvės turėjo galimybę išreikšti savo kūrybiškumą dekoruojant kiaušinius🥚ir mokantis tradicinių verbų rišimo technikos 💐. Esame labai dėkingi VTAU dalyvei Janinai Kamandulienei🥰🤗 už įdomią, įkvepiančią edukaciją, šiltą bendravimą ir už suteiktas kūrybinėms dirbtuvėms reikalingas priemones. Tai buvo puiki galimybė įgyti naujų įgūdžių ir pasisemti idėjų artėjančioms pavasarinėms šventėms 🐣🪻

Varėnos švietimo centre kovo 18 d. vyko pirmosios pagalbos pagrindų praktiniai mokymai 🚑🩸🩹, kuriuos vedė Varėnos Varėnos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės Aistė Gaisrė ir Aistė Liuizaitė.
Dėkojame už jūsų laiką ir energiją, kurią skyrėte mūsų rajono bendruomenei ir VTAU dalyviams, kad padėtumėte mums tapti pasirengusiais reaguoti į skirtingas situacijas. Jūsų patarimai ir rekomendacijos buvo labai svarbūs ir vertingi 👌💓🤗.

Varėnos trečiojo amžiaus universiteto dalyviai kovo 8 d. rinkosi į jaukią popietę „Pabūkime kartu“, skirtą paminėti Kovo 8-ąją 🌷🌷🌷 ir Kovo 11-ąją dienas💛💚❤️.

🌿2024 m. kovo 7 d. Varėnos švietimo centre mūsų rajono savivaldybės gydytoja Dalia Kitavičienė skaitė paskaitą „Atmintis. Kaip nepamiršti?“🤔. Į paskaitą susirinko gausus rajono bendruomenės ir VTAU studentų būrys. Lektorė išsamiai papasakojo apie svarbiausius atminties procesus bei atsiminimo rūšis, pateikė daug įdomios informacijos apie atminties sutrikimus, atskleidė sutrikimų priežastis, pravedė žaidimus, lavinančius atmintį. Paskaitos dalyviai džiaugėsi lektorės patarimais kaip išsaugoti, pagerinti ir treniruoti atmintį.🤗

🌼Varėnos rajono gyventojai, VTAU studentai šiandien (2024 m. vasario 21 d.) klausėsi paskaitos apie kaulų, sąnarių, stuburo susirgimus, jų priežastis ir profilaktiką, kurią skaitė natūralios medicinos sveikatos centro „Vilcacora“ gydytojas endobiogenikas Tomas Vilūnas. Klausytojams buvo įdomu sužinoti apie prevencijos metodus ir sveikos gyvensenos įtaką šių ligų vystymuisi. Dėkojame lektoriui už pasidalijimą žiniomis ir naudingas rekomendacijas bei pažadą atvažiuoti dar kartelį skaityti paskaitą kita ne mažiau aktualia tema🤗.

⚜️Šiandien, 2024 m. vasario 6 d., Varėnos švietimo centre lankėsi Gintautas Miškinis, Laisvės gynėjas-karys savanoris, Pasieniečių klubo Varėnos būrio vadas; Romas Gecevičius, buvęs pasienietis, dabar – Pasieniečių klubo Varėnos būrio vado pavaduotojas bei buvę pirmieji atkurtos Lietuvos (nuo 1990-ųjų m.) pasieniečiai, dabar Pasieniečių klubo Varėnos būrio nariai: Artūras Česnavičius ir Saulius Vilbikas. Susirinkusiems Varėnos rajono bendruomenės nariams bei VTAU klausytojams jie priminė 1991-ųjų sausio įvykius, kuriuose patiems teko dalyvauti ginant tuometinę Aukščiausiąją Tarybą. Pasidalijo savo įžvalgomis bei susiejo juos su šiandienos įvykiais Ukrainoje🇺🇦 ir Lietuvoje🇱🇹. Gintautas Miškinis ir Romas Gecevičius, vadovaudamiesi savo profesine, gyvenimiška ir asmenine patirtimi, atkreipė visų dėmesį į tai, kaip mes interpretuojame ir vertiname susidariusią situaciją, ir kaip mūsų pasirinkimai lemia tolimesnį kelią. Susitikimo metu klausytojai gavo glaustos informacijos iš profesionalų pusės, patys aktyviai dalyvavo diskusijoje, aptarė tiek bendruomenės, tiek kiekvieno iš mūsų indėlį ir pasiruošimą galimai x valandai. Susirinkusieji liko sužavėti ir nustebinti, kaip, atrodytų, paprasti gyvenimiški niuansai, į kuriuos paprastai neatkreipiame dėmesio, gali tapti svarbiu išgyvenimo momentu atsitikus nenumatytam atvejui. Dėkojame Gintautui Miškiniui ir jo bendraminčiams už šiltą bendravimą 🤗🥰, suteiktas žinias, vertingus patarimus taip pat už dovanelės 🎁aktyviausiems klausytojams.

2024 m. vasario 1 d. Varėnos bendruomenės nariai, VTAU klausytojai rinkosi į Varėnos švietimo centro organizuotą paskaitą „Sveikas senėjimas. Galima ir įmanoma“🫶🏊‍♂️🚴‍♀️, kurią jau ne pirmąkart, tik kita tema vedė Varėnos rajono savivaldybės gydytoja Dalia Kitavičienė. Lektorė išskyrė pagrindinius sveiko senėjimo momentus, trumpai apie juos papasakojo ir patikino, kad išsamiau apie daugelį jų aspektų būtinai supažindins kituose susitikimuose. Esame be galo dėkingi mielai gydytojai už suteiktas žinias, naudingą informaciją bei pasidalijimą asmenine patirtimi 🪷. Klausytojams, kurie su nekantrumu lauks kitų susitikimų 🤗, Jūsų paskaita buvo ne tik įdomi, bet ir įkvepianti🥰.

2024 m. sausio 19 d. Varėnos švietimo centre paskaitą „Pažink savo širdį“, 💗skirtą Varėnos rajono gyventojams – VTAU studentams bei kitiems suaugusiesiems bendruomenės nariams, skaitė Jovita Samauskienė, VUL Santaros klinikų ir Druskininkų šeimos klinikos gydytoja kardiologė🩺. Gausiai susirinkusiems klausytojams gydytoja priminė ir paaiškino, kokie yra pagrindiniai širdies ir kraujagyslių ligų faktoriai, ir ką kiekvienas galime padaryti, kad išvengtume šių ligų, bei kaip elgtis jau susirgus.
Dėkojame gydytojai Jovita Samauskienė už įdomią paskaitą, šiltą bendravimą su gyventojais ir naudingus patarimus🌺🫶
👩‍🏫2024 m. sausio 4 dieną Valkininkų gimnazijoje įvyko jau tradiciniu tampantis seminaras-konferencija „Įtraukusis ugdymas – iššūkiai ir galimybės“, skirta Varėnos rajono ugdymo įstaigų vadovams, pavaduotojams ir pedagogams. Konferencijos metu pranešimus skaitė Ignas Gaižiūnas, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ministro patarėjas bendrojo (įtraukiojo) ugdymo klausimais; dr. Edita Baukienė, Varėnos švietimo centro Pedagoginių psichologinių paslaugų skyriaus psichologė; Renata Bakulienė, Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos direktorė, mokytoja metodininkė; Dalia Šemeškienė-Kleponytė, Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos direktorės pavaduotoja, mokytoja metodininkė bei kitų Varėnos rajono ugdymo įstaigų vadovai, pedagogai🧑‍💼. Dalyviai išgirdo daug naudingos informacijos, pasidalino savo patirtimis ir įžvalgomis įtraukiojo ugdymo bendrojo ugdymo mokyklose tema.
📜Toks rajoninis renginys vyko jau antrus metus iš eilės ir viso rajono švietimo darbuotojų bendru sutarimu buvo nuspręsta toliau puoselėti šią gražią ir prasmingą tradiciją. Tad simbolinis konferencijos organizavimo įrankis – stilizuotas pieštukas✏️, su jau įvykusių ankstesnių konferencijų datų ir šeimininkų įrašais, iškilmingai buvo perduotas Merkinės Vinco Krėvės gimnazijos atstovams, kurioje bus rengiama sekanti rajoninė pedagogų konferencija📖.
🌸Varėnos švietimo centras dėkoja seminaro-konferencijos organizavimo partneriams – Valkininkų gimnazijos bendruomenei, už šiltą priėmimą, įsimintiną meninę programą bei puikų organizavimą, pranešėjams – už naudingus pranešimus, bei dalyviams – už norą tobulėti ir semtis patirties ir žinių iš savo kolegų.

Gruodžio 14 dieną Varėnos švietimo centre vyko įdomus ir prasmingas Varėnos ir Alytaus rajonų istorijos mokytojų metodinis susitikimas – „Istorijos bendrųjų programų atnaujinimas. Gerosios patirties sklaida“. Susitikime dalyvavę pedagogai gilinosi į aktualias švietimo tendencijas ir dalijosi vertinga patirtimi.

Pranešimą skaitė dr. Edita Baukienė, Varėnos švietimo centro Pedagoginių psichologinių paslaugų skyriaus psichologė. Ji nagrinėjo svarbią temą – „Įtraukusis ugdymas atnaujinto ugdymo turinio kontekste“, pasidalindama su kolegomis savo įžvalgomis ir praktiniais patarimais, pritaikytais mokykliniam kontekstui.

Alytaus rajono Simno gimnazijos vyresniosios mokytojos Danguolės Grėbliūnienės pranešimas „Istorijos bendrųjų programų atnaujinimas. Gerosios patirties sklaida“ taip pat sulaukė didelio susidomėjimo. Mokytoja pasidalino savo gimnazijoje išbandytais geriausiais metodiniais sprendimais, siekdama praturtinti istorijos mokymo procesą.

Susitikimo metu dalyviai aktyviai diskutavo, dalijosi savo įžvalgomis ir patirtimi bei ieškojo naujų būdų, kaip dar efektyviau pritaikyti atnaujintas istorijos mokymo programas.

RESPUBLIKINĖ PRAKTINĖ IKIMOKYKLINIO UGDYMO PEDAGOGŲ KONFERENCIJA „KŪRYBIŠKI IR INOVATYVŪS VAIKŲ UGDYMO(SI) KONTEKSTAI. PATIRČIŲ SKLAIDA“

Pasauliui keičiantis, kinta ir vaikų ugdymas. Šiuo metu auginame technologijų kartą, kuriai išugdyti nebepakanka tradicinių mokymosi metodų. Naująją kartą domina problemų sprendimas, inžinerija, naujausios technologijos, įvairių disciplinų sąsajos. Aktyviai veikdami vaikai suvokia realius pasaulio ryšius, mokosi, kaip kas veikia, nes nėra vieno teisingo atsakymo, yra tik bandymų keliu rastas sprendimas.

Šiuolaikinės ikimokyklinės ugdymo įstaigos pagrindinis siekis – užtikrinti kokybišką, tikslingą, į kiekvieną vaiką orientuotą ugdymą.

Lapkričio 29 d. Varėnos „Pasakos“ vaikų lopšelyje-darželyje įvyko respublikinė praktinė ikimokyklinio ugdymo pedagogų konferencija „Kūrybiški ir inovatyvūs vaikų ugdymo(si) kontekstai. Patirčių sklaida“. Rekomendacijų ikimokyklinio ugdymo pedagogui „Žaismė ir atradimai“ paskirtis – padėti pedagogams įgyvendinti ikimokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų aprašą, todėl ir konferencijos tikslas – skatinti ikimokyklinių įstaigų vadovų, pedagogų, švietimo pagalbos specialistų bendradarbiavimą bei dalijimąsi gerąja darbo patirtimi dirbant su rekomendacijų ikimokyklinio ugdymo pedagogui „Žaismė ir atradimai“ rinkiniais. Konferencijoje patirtimi dalijosi respublikos ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogai bei vadovai. Parengta 15 pranešimų, kuriuos pristatė 22 pedagogai. Kaip rekomendacijomis naudojasi ir praktiškai taiko, pristatė ne tik mokytojos, bet ir įstaigų vadovai, meninio ugdymo (muzikos) mokytoja. Rinkiniuose ir mokytojų pristatymuose daug dėmesio skiriama STEAM, informatinio mąstymo, darnios plėtros ir kitų sričių ugdymui.

Prieš organizuojamą konferenciją buvo įdomu sužinoti, kiek pedagogai susipažinę ir praktiškai taiko metodinių leidinių rinkinį „Žaismė ir atradimai“. Konferencijos organizatoriai parengė anketą ir išsiuntė užsiregistravusiems konferencijos dalyviams. Rekomendacijas praktiškai juos išbandę buvo 71,4 proc., 8,6 proc. – iš dalies, 17,1 proc. apklausos dalyvių rekomendacijose teigė ieškoję idėjų, siekdami organizuoti įdomesnę ir prasmingesnę ugdomąją veiklą. Metodinėse rekomendacijose akcentuojama, kad veikla turėtų prasidėti nuo vaikų pasiekimų įvertinimo, tinkamo aplinkos pa(si)ruošimo, nuo vaikų įsitraukimo, kontekstų. 45,7 proc. atsakiusiųjų teigė, kad numato veiklą pagal mokytojo pasirinktą temą, 74,3 proc. numato veiklą pagal vaikų pasiekimų rezultatus ir 17,1 rekomendacijas renkasi, kai pritrūksta idėjų. STEAM inovacijoms, veikloms įgyvendinti priemones pedagogai dažniausiai gaminasi patys – 73,3 proc., 65,7 proc., – perka ir 57,1 proc. turi įstaigoje. Anketos apibendrinti rezultatai buvo pristatyti ir konferencijos dalyviams. Patirtys buvo įdomios ir naudingos. Tikimės, kad dalijimasis gerąja patirtimi padės tobulinti ikimokyklinio ugdymo praktikos kokybę, diegti mokslo pažanga grindžiamą ugdymą ir inovatyvius pedagoginius metodus ir priemones.

Konferencijos organizatorės:

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Lilija Vorevičienė

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja (Auklėtoja) Asta Rimkuvienė

2023 m. spalio-lapkričio mėnesiais Varėnos švietimo centras įgyvendino Neformaliojo suaugusiųjų švietimo programą „Etnokultūros puoselėjimas Dzūkijoje ir žmogaus ryšys su gamta bei sveikata“, skirtą Varėnos rajono gyventojams – Trečiojo amžiaus universiteto dalyviams bei kitiems suaugusiems bendruomenės nariams. Jos metu vyko paskaitos, diskusijos apie sveikos mitybos, judėjimo, gamtos poveikio svarbą gerai fizinei ir psichologinei savijautai, bei fizinė veikla gamtoje su Varėnos sporto centro treneriu Pavel Kaliadziuk. Programos įgyvendinimui reikalingos lėšos buvo gautos iš Varėnos rajono savivaldybės biudžeto (Varėnos rajono savivaldybės žinių visuomenės plėtros programos 03.01.06. priemonės „Neformaliojo suaugusiųjų švietimo programų finansavimui“).

Gruodžio 5 d. Varėnos rajono bendruomenės nariams vyko seminaras „Apie sveikatos reformą paprastai ir suprantamai“👩‍⚕️🩺🩻🩸. Seminaro metu Varėnos rajono savivaldybės gydytoja Dalia Kitavičienė pristatė svarbiausias sveikatos reformos kryptis, išskiriant įtaką vietiniams sveikatos paslaugų teikėjams ir prieinamumui. Dalyviai gavo suprantamą apžvalgą apie numatytus pokyčius, įsigilinant, kaip šios reformos įgyvendinimas paveiks jų kasdieninį gyvenimą bei galimybę pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis. Bendruomenės nariai buvo skatinami įsitraukti į sveikatos reformos procesą bei suprasti, kaip jų indėlis gali prisidėti prie sėkmingo reformos įgyvendinimo Varėnos rajone.

2023 m. lapkričio 10 d.  Marcinkonių daugiafunkciniame centre rinkosi gausus būrys švietimo pagalbos specialistų, dirbančių su vaikais ir paaugliais. Vyko VŠĮ „Emocijų kodo“  psichikos sveikatos stiprinimo metodinės priemonės „Kartą gyveno … Herojus“ pristatymas. Tai autorinė įmonės specialistų komandos sukurta priemonė, apjungianti kultūrą, psichologiją ir meną, skirta 7-17 metų vaikų bei paauglių psichologinio atsparumo įgūdžių lavinimo ir socialinių-emocinių kompetencijų stiprinimo veikloms.

Kaip kalbėjo viena iš bendraautorių, psichologė-psichoterapeutė Elnora Jachjajeva, „pasaulyje vykstantys geopolitiniai procesai neigiamai veikia visų mūsų, o taip pat vaikų bei paauglių, psichinę sveikatą, viso to pasekmės jau yra ir bus dar ilgai jaučiamos ateityje. Turėjome tikslą sukurti įrankį, kuris padėtų tiek švietimo pagalbos specialistams, tiek ir platesnei auditorijai (šeimoms, globėjams, jaunimo darbuotojams, visiems su vaikais ir paaugliais dirbantiems) lavinti vaikų ir paauglių psichologinio atsparumo įgūdžius“.

Dalyviams autorės pristatė metodinę priemonę, susipažindino su jos struktūra, rekomenduojamu užsiėmimų (veiklų) planu, kūrybinėmis užduotimis, pasidalino patirtimi ir žiniomis bei pakvietė visus susirinkusius praktiškai patyrinėti priemonės pritaikymo galimybes: dalyviai kūrė bendrą pasaką, pasidalino mintimis ir idėjomis kaip praktikoje galima būtų taikyti rekomenduojamas veiklas, diskutavo, kaip pasitelkiant lietuviškas pasakas galima pakviesti vaikus ir paauglius atviram pokalbiui, refleksijoms. Metodinėje priemonėje pateikti psichologų klausimai  skatina vaikus analizuoti aktualias šiandienos realijas atspindinčias temas (pvz. emocinį intelektą ir empatiją, tapatumo jausmą, prekybos žmonėmis prevenciją, santykį su gyvūnais).

Pristatyme dalyvavo 18 švietimo pagalbos specialistų, dirbančių su vaikais ir paaugliais. Švietimo, ugdymo įstaigų atstovai gavo metodinės priemonės rinkinius.

Projektas finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis.

Ankstyvą rudenį mus pasitinkanti kasmetinė GRYBŲ ŠVENTĖ 🍂🍄🍁šiemet buvo kaip niekad dosni. Pirmiausia dėl to, kad visus džiugino visai ne rudeniška, o vasarą primenanti šilta ir saulėta diena🌞. Be to, šventės svečiai ir dalyviai, kaip ir kasmet, vėl turėjo galimybę ne tik akis paganyti, bet ir rankas pamiklinti. Apsilankę Varėnos švietimo centro kiemelyje galėjo išbandyti įvairias veiklas, siūlomas dirbtuvėlių sąraše, kuris išties nemenkas:
VILNOS VĖLIMAS
DRAUGYSTĖS APYRANKIŲ RIŠIMAS
ŽAIDŽIAME ŠAŠKĖMIS IR ŠACHMATAIS
NUOTAIKINGI VEIDUKAI
LIPDYMAS IŠ MOLIO
PINTINĖLIŲ PYNIMAS
DEKORACIJA „PAUKŠTUKAS“
Be kūrybinių dirbtuvėlių buvo ir smagūs, įtraukiantys žaidimai. 
Vis dėlto kas nusprendė užuot rankas miklinę akis paganyti, tuomet galėjo  didžiojoje scenoje stebėti Varėnos švietimo centro vokalinės grupės bei choreografijos studijos „Mikitukas“ pasirodymus. 
Scroll to Top
Scroll to Top Skip to content